Bayrağımız Hakkında Bilinmesi Gereken 12 Önemli Husus

Bayrağımız Hakkında Bilinmesi Gereken 12 Önemli Husus !

Bayrağımız Hakkında Bilinmesi Gereken 12 Önemli Husus

1. Bayraklar bir ulusun kurtuluşunu ve bağımsızlığını simgeler. Bizim Türk Bayrağı’mız da ülkemiz açısından en kıymetli değerlerimizden biridir.

2. Bayrağımız rengini kahraman şehitlerimizin kanından almaktadır. Ve tüm şehitlerimize sonsuza dek minnettarız.

3. Bayrağımızın şekli beş köşeli yıldızdan ve bir de hilalden oluşmuştur. Aynı zamanda Osmanlı Devleti’nin de resmi bayrağı olarak kabul edilmişti.

4. Daha önce bayrağımızın şekli belirlenmişti. 1985 yılında çıkarılan bir tüzüğe göre Türk Bayrağı ile ilgili maddeler eklendi. Bunlar; bayrak yırtık olmamalı, yamalı olmamalı, sökük olmamalı, kirli olmamalı, kırışık olmamalı ve soluk olmamalıdır.

5. Bayrağımızdan masa örtüsü yapılamaz. Elbise olarak üretilip satışa çıkarılamaz. Herhangi bir şeyi taşımak için kullandığımız torba ve çanta olarak da yapılamaz.

6. Türk Bayrağı’na her türlü şartlar altında sözlü veya yazılı olarak hakaret yada küfür edilemez. Saygısızlık içeren hiçbir hareket kabul edilemez.

7. Bayrağı kendi adına yapmak ve satmak kabul edilmez ve ağır bir ceza ile sonuçlandırılır.

8. Türk Bayrağı’nın ortaya çıkışı hakkında genel olarak bir kanı vardır. Bu kanı ise Osman Bey’in rüyasında göğsünün açılarak içinde ay ve yıldız görmesidir. Osman Bey bu rüyasını devlet adamları ile birlikte paylaşmıştır ve devlet adamları tarafından da onay gören bu düşünce sayesinde ulusal bayrağımız şimdiki konumuna sahip olmuştur.

9. Bayrağımızın göndere çekilip indirilirken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Bunlar; bayrağımız göndere çekilirken hızlı bir şekilde çekilmesi gerekmektedir. Gönderde bulunan bayrağımız ülkece yas gerektiren bir durum olduğunda yavaş bir biçimde yarıya indirilir.

10. Bayrağımızın okullarda çekilip indirilmesi şöyle olmaktadır. Haftanın ilk gününde bayrağımız indirilirken haftanın son gününde İstiklâl Marşı eşliğinde göndere çekilir. Bu göndere çekme işlemini son sınıf öğrencilerine görev olarak verilir.

11. Bayrağımız önemli günlerde veya herhangi bir günde göndere çekilirken ya da gönderden indirilirken mutlaka selam verilerek yapılmalıdır. Ayriyetten bayrağımızda bulunan kırmızı benzeri rengin doğrusu ” al ” rengidir.

12. Yaşadığımız tarihe kadar yapılan en büyük Türk Bayrağı 4500 metre kare alanı kapsayacak şekilde ve Mersin’de bulunmaktadır. Ayrıca en büyük bayrak direği de Ankara’nın Cebeci semtinde konumlanmıştır.