Bilmeniz Gereken 4 Uzay Teknoloji Şirketi

Bilmeniz Gereken 4 Uzay Teknoloji Şirketi

Bilmeniz Gereken 4 Uzay Teknoloji Şirketi Space X şirketinden Virgin Galactic şirketine, Moon Express şirketinden Rocket Lab şirketine kadar bilmeniz gereken 4 uzay teknoloji şirketi hakkında bilgi verilecektir.

Space X Uzay Teknoloji Şirketi

Space X şirketi özel bir uzay teknoloji şirketidir. Kurucusu, bir zamanlar PayPal’ın sahibi olan Elon Musk’tır. Bu şirketin amacı, insanları uzaya göndermektir. Bunu yaparken ise, maliyeti azaltmak ve süreci de mümkün olduğu kadar hızlandırmaktır. Maliyeti düşürmenin en iyi yolu, atılan roketleri tekrar kullanılabilir hale getirmektir. 2008′ de ‘Falcon 1’ adlı roketi Dünya’nın yörüngesine göndermeyi başarmışlardır. Ayrıca Falcon 9 adlı roketi havalandırdıktan sonra tekrar yere indirmeyi başarmışlardır. Bu büyük başarıyı elde edemeden önce, 2015’teki denemeleri iki defa başarısız olmuştur.

Virgin Galactic Uzay Teknoloji Şirketi

2004’te, Richard Branson ve Burt Rutan tarafından kurulan bu şirket, uzaya turist göndermeyi hedeflemektedir. Zengin turistlerin bu seyahati, bir uçakla başlayacaktır. Daha sonra, bu uçaktan ‘SpaceShipTwo’ adlı bir uzay aracı çıkacaktır. Bu uzay aracının sesten daha hızlı gidebileceği belirtilmiştir. Aslında, Branson, turistleri uzaya 2011’de göndermeyi hedeflemişti. Ama bunda başarılı olamamıştır.

Moon Express Uzay Teknoloji Şirketi

Moon Express şirketi, 2010’da Naveen Jain, Barney Pell ve Robert D. Richards tarafından kurulmuştur. Bu şirket, Ay üzerine iniş yaparak Lunar X Prize ödülünü kazanmayı hedeflemektedir. Moon Express’ in bir diğer amacı ise, Ay’a robot araçları bırakarak orada araştırma yapmalarını sağlamaktır.

Rocket Lab Uzay Teknoloji Şirketi

Peter Beck tarafından, 2006 yılında kurulan bir şirkettir. Amerika ve Yeni Zelanda ortaklığında kurulmuştur. Üç boyutlu yazıcıdan çıkardıkları ve Electron adını verdikleri roketi uzaya fırlatmayı başarmışlardır. Electron roketinin üretimi 4 yıl sürmüştür. Hedeflerinden birisi uzaya gitmeyi kolaylaştırmaktır.