Daha Önce Duymadığınız 10 Ücretsiz İşletim Sistemi

Daha Önce Duymadığınız 10 Ücretsiz İşletim Sistemi

Daha Önce Duymadığınız 10 Ücretsiz İşletim Sistemi. Bilgisayarınız Windows ya da macOS olabilir. Bu tür işletim sistemleri ne kadar ücretsiz gözükse de işin aslı değiller. Bilgisayar üreticileri işletim sistemini yüklü halde sunmak için Microsoft’a para ödüyor ve eğer kendi bilgisayarınıza kendiniz Windows yüklemek istiyorsanız bir kopyasını satın almalısınız. MacOS güncellemeleri ücretsiz, ama sadece Mac bilgisayar satın alan kişiler. Aslında günümüzde çok sayıda ücretsiz işletim sistemi var, çoğu bilinmesede. En popüler olanı ise Linux’tur ve bu konuda biraz ilgisiz iseniz, bu isim pek yabancıdır. Ama okumaya devam edin. Bu listeyi bitirdiğinizde, Linux’u yeni bir akım olarak göreceksiniz. İşte çoğunuzun hiç duymadığı on ücretsiz işletim sistemleri.

Free BSD

Eğer Linux’ten başka bir ücretsiz işletim sistemi kullanıyorsanız. Kullandığınız sistem büyük ihtimal BSD bazlıdır. FreeBSD çeşitli UNIX-benzeri işletim sistemlerinden sadece birsidir. Diğerleri ise NetBSD, OpenBSD ve PC-BSD yi içeriyor. Hangisini kullanırsanız deneyiminiz, Linux’ta neler bulacağınızla benzer. Ücretsiz bir yazılım sevmeseniz bile, FreeBSD’nin bir kısmını farkında olmadan kullanıyor olabilirsiniz. Projenin izinli lisansı nedeniyle bazı kodlar Apple macOS, Sony PlayStation 4 ve Juniper yönlendiricilerine girmiş durumda.

ReactOS

Çoğu ücretsiz işletim sistemi Windows’a bir alternatif olarak yerini almış durumda. ReactOS, bir anlamda Windows olmaya çalışıyor. Amaçları, kullanıcılara Microsoft’dan bir işletim sistemi satın almak zorunda kalmadan Windows için yapılan yazılımı çalıştırmak için bir araç sunuyor.

FreeDOS

FreeDOS, geçmişteki MS-DOS dönemini yeniden yaşamanıza izin veriyor. Size eski DOS programlarını bir sanal makine içerisinde ki daha modern donanımda çalıştırmak için bir yol sunar. Ya da sadece eski oyunları çalıştırmak için kullanabilirsiniz.

Haiku

Haiku BeOS tan esinlenerek yapılmış bir işletim sistemidir. BeOS BeBoxk back’ı çalıştırmak için 1995 yılında Be Inc tarafından geliştirilen grafik operatörlü bir sistem. İşletim sistemi 5 yıl boyunca sıkıştı, son güncellemesi 2000 yılında ilan edildi.

illumos

Oracle Solaris adlı bir işletim sistemini devam ettirmeye çalıştı. Aslında kapalı kaynaktı ama proje 2008’de geliştiricilere açıldı. Oracle OpenSolaris’i 2010’da durdurdu ve 2011’de Solaris 11’in tescilli bir modelini yaptı. İllumos OpenSolaris’i ayakta tutuyor. Linux gibi illumos’u direkt olarak indiremezsiniz. Onun yerine dağıtım elde etmelisiniz, DilOS ve openindiana gibi.

Syllable

Syllable yüzyılın başında terk edilen AmigaOS kopyası olan AtheOS bazlı bir işletim sistemidir. Syllable, Webkit tabanlı bir web tarayıcısı ve bir e-posta istemcisi de dâhil olmak üzere kullanışlı bir ara yüze ve yerel uygulamalara sahip ev ve ev ofis kullanıcılarını hedeflemektedir. İşin güzel yanı, bunu yalnızca 32 MB RAM’li bir bilgisayarda yapabilirsiniz (İnternet kullanmak için en az 64 MB önerilir). Tam kurulum yalnızca yaklaşık 250MB sabit disk alanını kaplamaktadır.

Aros

Syllable bir AmigaOS kopyası olabilir, fakat AROS farklı bir yaklaşım sahibi. Aslında AmigaOS’la ikili olarak uyumlu olmayı hedefliyor. Bu ReactOS’un Windows’un nasıl hedeflediğini ve Haiku’nun ise BeOS’u nasıl hedeflediğini gösteriyor.

MenuetOS

MenuetOS ile ilgili güzel olan şey, tek bir diskete sığacak kadar küçük olması. Bunlar 90’lı yılların flaş bellekleriydi ve sadece 1,44 MB’a kadar depolama alanı sunuyordu. Birçok Linux dağıtıcısı 700MB ‘lık bir CD’ye yazdırırken zorlandığı göz önüne alındığında, disketten önyükleme yapmasını bu devirde anlamak zor.

DexOS

DexOS’u harekete geçirmek, bilgisayarı klavye fare ile kullanmaktan daha çok basit ve sizi bir oyun konsolunda oynuyormuş gibi hissettirecek. Ve başka güzel bir şey ise bu ücretsiz işletim sistemi de bir diskete sığacak kadar küçük.

Visopsys

DexOS gibi, Visopsys tek bir geliştiricinin hobi projesidir. Tek bir kişinin neler yapabileceğini görmek isterseniz bunu kontrol edin. The Visual Operating System (Görsel İşletim Sistemi) 1997 yılından beri geliştirilmekte. Etkileyici olan ise önceden var olan herhangi bir işletim sistemini temel almıyor.