Dünyada Bulunan Yüz Ölçümü En Küçük 5 Ülke

Dünyada Bulunan Yüz Ölçümü En Küçük 5 Ülke

Dünyada Bulunan Yüz Ölçümü En Küçük 5 Ülke.

Vatikan ( 5 km² )

İtalya’nın başkenti olan Roma’da bulunan bir şehir devleti konumundadır. Dinsel açıdan oldukça etkili bir şehirdir. Kimilerince kutsal kent olarak da adlandırılır. Vatikan’da şöyle bir durum var; İtalya’ya tanınan haklardan faydalanabiliyor fakat ülke içerisinde ise kendine ait bir egemenliği ve bayrağı bulunuyor. Bu ülkeye giriş yapmak isterseniz Roma’nın sınırlarının korunduğu bölgelerden izin alarak geçişi sağlıyorsunuz. Dünyanın da hali hazırda en küçük devleti ünvanını taşımaktadır.

Nauru Cumhuriyeti ( 21 km² )

Pasifiğin güneyinde yer alan bu ülke küçük bir ada şeklindedir. Bu adacığa en yakın ada Banaba Adası’dır. Birleşmiş Milletler’e de üyeliği bulunmaktadır. 19. yüzyılın bitimine yakın Almanya’nın sömürgesi altına girmiştir. 1. Dünya Savaşı sonrasında ise İngilizlerin, Avustralyalıların ve Yeni Zellandalıların himayesi altında yaşamlarını sürdürmeye devam etmişlerdir. Adalarında hayvanların bulunmaması nedeniyle başka ülkelerden kedi, köpek, domuz, fare ve tavuklar getirtmişlerdir.

Tuvalu (26 km² )

1978 yılında bağımsızlığını kazanan Tuvalu, Büyük Okyanus’ta konumlanmıştır. Hawaii ile Avustralya’nın tam ortalarında kendilerine yer edinmişlerdir. Avustralya doları ile Tuvaluan dolarlarını para birimleri olarak kullanırlar. Resmi dilleri ise İngilizlerin sömürgeciliği altında kaldıkları için İngilizce ve erel dil olarak kullandıkları Tuvalyanca’dır. Pasifik Adaları arasında ekonomi olarak en çok gelişim gösteren ve yükselişe geçen adadır. Gelir kaynağı ise tarımdır.

San Marino ( 61.2 km² )

Güney Avrupa’daki İtalya’nın içinde ve bir dağın küçük bir tepesinde bulunmaktadır. Ülkenin bütün tarafı İtalya ile çevrilmiştir. Tepede bulunması nedeniyle tren istasyonu ile havaalanı bulunmuyor. Denize kıyısı olmayan bu ülkede ulaşım sadece karayolu ile sağlanıyor. Para birimi olarak da euroyu kullanmaktadırlar. Bu ülkede geziyim, dolaşıyım istiyorsanız ülkeye gidiş sadece teleferik yöntemiyle sağlanıyor. Çok küçük bir ülke olması sebebiyle kısa bir sürede ülkeyi dolaşmak mümkündür.

Seyşeller Cumhuriyeti ( 459 km² )

Afrika’ya bağlı oldukça küçük bir ülkedir. Madagaskar’a komşu olan bu ülkede İngilizce, Fransızca ve Seyşeller Kreyolu dilleri konuşuluyor. Dağlık bir araziye sahip olan Seyşeller’de, volkanik türde adalar da bulunmaktadır. Ülkedeki ekonomi geliri tarım ve turizm üzerinden yürümektedir. Turizme o kadar çok önem vermektedirler ki dış ülkelerden yatırım için gelen turistlere hiçbir rekreasyon alanı vermemektedirler.